а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскваси

расквасат
Вид збор: Глагол, свршен
Обично за уста, грло - натопи со вода или некоја друга течност.
Англиски: wet
Примери:
Да си расквасам уста.
Солза му раскваси око.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи