а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раска

мн. раски
Вид збор: Именка, женски род
Ситно парченце од нешто: пепел, прав, песок, слама и сл.
Англиски: splinter
Примери:
Водава е полна со раски.
Раска во очите му е.
Ми се гледаш како раска.
Изрази
(разг.) Во туѓо око раска гледа, во своето бивол (греда) не гледа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи