а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раска

мн. раски
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16824
Ситно парченце од нешто: пепел, прав, песок, слама и сл.
Англиски: splinter
Примери:
Водава е полна со раски.
Раска во очите му е.
Ми се гледаш како раска.
Изрази
(разг.) Во туѓо око раска гледа, во своето бивол (греда) не гледа.