а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раска

мн. раски
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16623
Ситно парченце од нешто: пепел, прав, песок, слама и сл.
Англиски: splinter
Примери:
Водава е полна со раски.
Раска во очите му е.
Ми се гледаш како раска.
Изрази
(разг.) Во туѓо око раска гледа, во своето бивол (греда) не гледа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК