а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскајник

мн. раскајници
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се раскајал.
Примери:
Пред два-три дена, пред нашата врата се појавија неколку раскајници.
Изведенки
раскајничка ж.
мн. раскајнички