а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскашави

раскашават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да стане како каша.
Англиски: mush Албански: qullos
Примери:
Ја раскашавивме калта.
Доста го вареше, го раскашави јадењето.
2. Загуби од цврстината.
Англиски: weaken Албански: bëhet qull
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа може само да ги раскашави борците.
3. (се раскашави) За време - омекне.
Англиски: soften Албански: zbus
Примери:
Денеска се раскашави времево.
4. попушти
Англиски: yield Албански: qulloset
Употреба: Преносно значење
Примери:
Планот на директорот се раскашави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи