а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскашавен

раскашавениот
Вид збор: Придавка
1. Што е кашав, мек како каша.
Англиски: mushy
Примери:
раскашавен снег
раскашавена маса
2. Што е мек, без потребната сила и цврстина.
Англиски: soft
Употреба: Преносно значење
Примери:
Раскашавени мускули.
Раскашавена снага.
3. Што е разгален, распуштен.
Англиски: spoiled
Употреба: Преносно значење
Примери:
раскашавени деца
раскашавено семејство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи