а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскачи

раскачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Откопча копче.
Англиски: unbutton
Употреба: Народна поезија , Разговорно
Примери:
Копче ми раскачи, море.
Раскачи две копчиња од блузата.
2. Откачи, отплетка нешто закачено, замрсено.
Англиски: disentangle
Употреба: Разговорно
Примери:
Едвај ја раскачи замрсената волница.
Изведенки
1. раскачува несв.
раскачуваат
2. раскачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи