а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскати

(се) раскатат
Вид збор: Глагол, свршен
(за овошје со тврда лушпа) раздвои, распукне
Примери:
Оревите се раскатиле.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи