а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскастри

раскастрат
Вид збор: Глагол, свршен
Искастри, со кастрење расчисти.
Англиски: prune
Примери:
Ја раскастри грмушката во дворот.
Ја раскастри оградата.
Изведенки
1. раскаструва несв.
(се) раскаструваат
2. раскастрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи