а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскасапи

раскасапат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи на парчиња.
Англиски: butcher Албански: prej copa copa
Примери:
Веднаш го раскасапивме јагнето.
2. За текст и нешто слично - скрати, отфрли.
Англиски: butcher Албански: pres, shkurtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ми ја раскасапи статијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи