а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскасапен

раскасапениот
Вид збор: Придавка
1. Што е искасапен, разделен со сечење на повеќе места, на повеќе делови.
Англиски: butchered
Примери:
раскасапено тело
раскасапени трупови
2. Уништен, скратен, обезличен текст.
Англиски: defaced
Употреба: Преносно значење
Примери:
раскасапен напис
раскасапени извештаи
раскасапен расказ
FlexiMac
 менување на македонски глаголи