а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскара

раскарав, раскарал, раскарате, раскараат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20686
1. Предизвика караница меѓу луѓе.
Англиски: incite quarrel Албански: nxis grindje, hidhërim, përlamje
Примери:
Ерида решила да ги раскара гостите.
2. (се раскара) Дојде во лоши односи со некого.
Англиски: quarrel Албански: grindem, shahem, zihem
Примери:
И вие ли се раскаравте?
3. (се раскара) Почне да се кара.
Англиски: brawl Албански: grindem, zihem, përlahem
Примери:
Доста, што сте се раскарале толку?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК