а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскапува

(се) раскапуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. гнои
Англиски: decay Албански: kalbet, qelbet
2. капе
Англиски: drip Албански: pikon
FlexiMac
 менување на македонски глаголи