а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскапе

раскапат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи на парчиња, раздроби.
Англиски: smash Албански: copëtoj
Примери:
Кучињата ја фатиле лисицата и ја раскапале.
Ако те фатат, ќе те раскапат.
2. (се ракапе) Изгние и се распадне.
Англиски: rot Албански: kalbet
Примери:
Се раскапаа веќе лубенициве.
3. (се ракапе) се разруши, се разбие
Англиски: rot Албански: kalbem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се раскапаа од седење.
4. (се ракапе) Почне многу да капе.
Англиски: drip Албански: pikon
Примери:
Топло е, се раскапале стреите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи