а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскапан

раскапана
Вид збор: Придавка
1. Кој е склон кон паѓање, изгниен, клапнат.
Англиски: rotten
Примери:
Се симинаше по раскапаните скали.
Раскапана куќа.
2. Кој изгубил сила.
Англиски: exhausted
Употреба: Преносно значење
Примери:
И тој е сиот раскапан.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи