а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскалуѓер

мн. раскалуѓери
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се раскалуѓерил или го раскалуѓерил некој.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Има многу малку раскалуѓери.
Изведенки
раскалуѓерка ж.
мн. раскалуѓерки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи