а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскалуѓери

раскалуѓерат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Лиши некого од калуѓерски чин.
Албански: çmurgon
Употреба: Црковен термин
Примери:
Го раскалуѓериле човекот.
2. (се раскалуѓери) Излезе од калуѓерскиот ред.
Примери:
Набргу потоа се раскалуѓери.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи