а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскали

раскалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане кал.
Примери:
Работниците ја раскалија земјата.
2. (се раскали) Стане кал или со кал (земја, почва, пат).
Примери:
Патот се раскали.
Нивата се раскали од силните дождови.
3. (се раскали) Се извалка со кал.
Примери:
Таа се раскали додека одеше низ полето.
Изведенки
раскалува несв.
(се) раскалуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи