а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскалашен

раскалашени
Вид збор: Придавка
разгален, распуштен, неодговорен
Англиски: spoilt
Употреба: Разговорно
Примери:
раскалашена девојка
раскалашени деца
раскалашено трошење пари
Изведенки
раскалашеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи