а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскалави

раскалават; раскалавил
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да биде нечисто, калливо.
Англиски: pollute
Примери:
Детето си ги раскалави панталоните.
2. разгали, распушти
Англиски: spoil
Примери:
Тие ги раскалавија децата.
3. (се раскалави) Стане нечисто, калливо.
Англиски: pollute
Примери:
Таа се раскалавила во чевлите.
Свињите се ракалавија во кочината.
4. (се раскалави) Се разгали, се распушти, се однесува неодговорно.
Англиски: spoil
Примери:
Момчињата се раскалавиле во меаната, дури и ги разденило.
Изведенки
раскалавува несв.
(се) раскалавуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи