а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расказ

мн. раскази
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 938
1. Излагање на нешто што се случило, раскажување.
Англиски: story Албански: tregim, rrëfim
Примери:
Така го заврши стариот својот расказ.
2. Кратко уметничко дело во проза.
Англиски: story Албански: tregim
Употреба: Литература
Примери:
Почна да пишува и раскази.
Збирка раскази.