а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расказен

расказна
Вид збор: Придавка
Ранг: 42288
1. Што се однесува на расказ.
Примери:
во расказна форма
2. Со кој се соопштува нешто.
Англиски: narrative
Употреба: Граматика
Примери:
расказна реченица
Изведенки
расказност ж.