а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскажува

(се) раскажуваат; раскажувам, раскажуваме, раскажувате; раскажувал; раскажуван
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 737
(се) раскаже
Англиски: tell, narrate Албански: rrëfej
Примери:
Тој ќе стане опседнат со приказната за магичниот свет која му ја раскажува бабата.