а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскажувач

мн. раскажувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5023
1. Лице што раскажува нешто; лице што умее убаво, изразно да раскажува.
Англиски: storyteller Албански: rrëfyes
Примери:
Дедо ми, се сеќавам добро, беше одличен раскажувач.
2. Лице што пишува раскази.
Англиски: novelist Албански: novelist, shkrimtar
Употреба: Литература
Примери:
Југословенски раскажувачи меѓу двете војни.
Изведенки
раскажувачка ж.
мн. раскажувачки