а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскаже

раскажат; раскажам; раскажи, раскажете; раскажав, раскажаа; раскажал; раскажан, раскажани; (ќе) раскажев, (ќе) раскажеа; (ќе) раскажел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 939
1. Усно изложи, соопшти нешто.
Англиски: tell Албански: tregoj, rrëfej
Примери:
Сега тој ќе ви го раскаже својот случај.
2. Со својот изглед посведочи за нешто што се случило.
Англиски: witness Албански: dëshmoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Секое дрво, секој камен ќе ви раскаже за борбите на нашите јунаци.
3. Даде гласност на нешто.
Англиски: tell Албански: tregoj, përhap
Примери:
Раскажал по пријатели дека ќе оди на аџилак.
4. (се раскаже) се расприкаже
Англиски: tell Албански: tregoj, përhap
Употреба: Ретко
Примери:
Се раскажало по светот.