а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскае

(се) раскаат; раскај, раскајте; раскајав; раскајаа; раскајал; раскајан; (ќе) раскаев, (ќе) раскаеја; (ќе) раскаел
Вид збор: Глагол, свршен
Испита каење за сторена грешка или неправилна постапка.
Англиски: regret
Примери:
Никогаш нема да се раскае.