а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскади

раскадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Закади на некое место.
2. Зачади некаде.
Употреба: Разговорно
Примери:
Таа ја раскади собата.
3. Почне да испушта чад насекаде.
Употреба: Разговорно
Примери:
Оџакот се раскади.
Изведенки
раскадува несв.
(се) раскадуваат