а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раси

расат
Вид збор: Глагол, несвршен
Посипува одозгора со нешто ситно: пепел, прав, песок и сл.
Англиски: strew
Примери:
Полека, го расиш млекото.
(нар.поез.) Болва куќа метеше, / повеќе ја расеше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи