а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раситни

раситнат; раситнет; раситнил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54192
1. Направи на ситни делови.
Англиски: reduce Албански: imtësoj
Примери:
Раситни ја земјата.
2. За пари - разбие, размени.
Англиски: change Албански: thyej, këmbej
Примери:
Раситни една стотка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК