а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расип

Вид збор: Именка, машки род
1. Растурање, трошење без сметка.
Англиски: waste Албански: shpenzim pa kontroll, shkapërderdhës
Употреба: Ретко
Примери:
Расип на силите.
Расип на средства.
2. полевање
Англиски: sprinkle Албански: stërpikje, spërkatje
Употреба: Ретко
Примери:
Токму кога се ружаше Митра да оди по вода за расип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи