а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расипува

(се) расипуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6757
1. (се) Расипува, станува неупотребливо.
Англиски: damage Албански: prish, dëmtoj
Примери:
Новиот автомобил постојано се расипува.
2. (се расипува) Се растура.
Англиски: spill Албански: prishet, derdhet
Примери:
На баба ми и се тресат рацете па го расипува кафето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК