а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расипување

Вид збор: Именка, среден род
1. Состојба кога нешто се расипува, станува полошо.
Англиски: spoiling Албански: prishje
2. пролевање, растурање
Англиски: spilling Албански: derdhje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи