а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расиплив

расипливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 55726
Кој може да се расипе, да стане негоден за употреба.
Англиски: perishable
Примери:
Расиплива храна.
Лесно расиплив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК