а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расипан

расипани
Вид збор: Придавка
Ранг: 4575
1. Кој не е годен за употреба, неисправен; кој станал непријатен.
Англиски: foul
Примери:
Расипано јадење.
Расипани заби.
Расипани односи.
Расипано настроение.
2. Кој е морално пропаднат.
Англиски: rotten
Примери:
Расипан човек.
Расипано суштество.
Расипана душа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК