а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расипаник

мн. расипаници
Вид збор: Именка, машки род
Морално пропаднато суштество, без основни принципи во однесувањето.
Англиски: scoundrel
Примери:
Расипаник ниеден!
Тие се големи расипаници.
Изведенки
расипанковица ж.
мн. расипанковици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи