а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расизам

(едн.) расизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19467
1. Ненаучна, реакционерна теорија по која има „виши“ и „нижи“ човечки раси.
Англиски: racism Албански: racizëm
Употреба: Политика
2. Дискриминација на луѓето врз основа на расата.
Англиски: racism Албански: racizëm
Употреба: Политика
Примери:
Расизмот сѐ уште е присутен во секојдневниот живот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК