а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расен

расни
Вид збор: Придавка
1. Кој се однесува на раса.
Англиски: racial
Примери:
Расни разлики.
Расна дискриминација.
Расна теорија.
2. Кој ги има особините на расата.
Англиски: bred
Примери:
Расна крава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи