а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расели

раселат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Засели на разни места.
Англиски: move Албански: shpërngul
Примери:
Ги раселија по селата на планината.
2. Исели присилно.
Англиски: expel Албански: dëboj
Примери:
Новиот режим ги расели.
3. (се расели) Се засели некаде, кај некого.
Англиски: depopulate Албански: shpërngul
Примери:
Се расели селото.
4. (се расели) Се исели присилно.
Англиски: migrate Албански: dëboj, migroj
Примери:
Се раселија во Германија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи