а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расее

расеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Распрсне на разни страни.
Англиски: disseminate Албански: shpërndahet, përhapet
Примери:
Како што сме расеани по цел свет.
2. За тешки мисли и чувства - направи да исчезнат.
Англиски: disperse Албански: shpërndaj
Употреба: Преносно значење
Примери:
За да го расее стравот.
3. Одвлече некому внимание.
Англиски: distract Албански: shkëput, heq vemendjen
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не зборувај му, ќе го расееш и ќе згреши.
4. (се расее) Си го одвлече вниманието.
Англиски: distract Албански: shkëputem, heq vemendjen
Примери:
Се прошетавме и се расеавме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи