а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расеан

расеани
Вид збор: Придавка
Кој е со несосредоточено внимание; кој изразува невнимателност, отсуство на интерес кон нешто.
Англиски: absent-minded
Употреба: Преносно значење
Примери:
Расеаниот професор.
Расеан поглед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи