а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расветли

расветлат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Опсипе со светлина.
Англиски: illuminate Албански: ndriçoj
Примери:
Месечина го расветли полето.
2. Изложи, истолкува нешто, разјасни.
Англиски: clear up Албански: sqaroj, ndriçoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Добро го расветли прашањето.
3. (се расветли) Се опсипе со светлина.
Англиски: illuminate Албански: ndriçoj
4. (се расветли) се разјасни
Англиски: clear up Албански: ndriçohet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи