а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раса

мн. раси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4056
1. Дел од општеството обединет по потеклото и некои наследни особини: строеж на телото, боја. на кожата и сл.
Англиски: race Албански: racë
Примери:
бела раса, жолта раса, црвена раса
2. Група животни од еден вид што си прилегаат по некои својства и наследни особини.
Англиски: breed Албански: racë
Употреба: Зоологија
Примери:
Коњ од чиста раса.
Благородни раси.
Крстосување на раси.
3. Горна облека на православни духовници.
Англиски: cassock Албански: veladon
Употреба: Црковен термин
Примери:
(разг.) Фрли раса - се распопи, раскалуѓери.