а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расад

мн. расади
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22082
Растенија што се одгледуваат специјално за пресадување.
Англиски: seedling
Употреба: Земјоделство
Примери:
Полна кошница расад.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК