а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расадничар

мн. расадничари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што работи во расадник или што одгледува расад.
Употреба: Земјоделство
Изведенки
1. расадничарка ж.
мн. расадничарки
2. расаднички прид.
расадничкиот