а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расадилиште

мн. расадилишта
Вид збор: Именка, среден род
Површина, дел од расадник што служи за расадување на прегусто изникнат расад.
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК