а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расаден

расадниот
Вид збор: Придавка
Што е одгледан со помош на расад, со расадување.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Расаден начин на производство.
Расадни растенија.
Расаден систем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК