а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рап

(едн.) рапот
Вид збор: Именка, машки род
Музички стил што се карактеризира со звучно рецитирање, придружено со наметлив ритам во кој доминираат ударните инструменти.
Англиски: rap
Употреба: Музика и танц
Примери:
тврдокорен рап
македонски рап
комерцијален рап
FlexiMac
 менување на македонски глаголи