а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рапче

мн. рапчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. раб
Англиски: seam Албански: teh
Употреба: Деминутив
Примери:
Танко рапче рабило.
2. врапче
Англиски: sparrow Албански: harabel, trumcak
Употреба: Деминутив , Дијалектен збор , Зоологија