а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рапсодија

мн. рапсодии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26247
1. Кај старите Грци - песна на рапсод.
Англиски: rhapsody Албански: rapsodi
Употреба: Историја
2. Вокално-инструментално или инструментално дело на теми од народни песни или игри.
Англиски: rhapsody Албански: rapsodi
Употреба: Музика и танц
Примери:
Унгарска рапсодија на Лист.