а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рапорт

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13551
1. Устен или писмен извештај до повисока инстанца; извештај за извршувањето на преземена обврска.
Англиски: report Албански: raport
Употреба: Административен термин
Примери:
Прими рапорт.
2. Службен извештај.
Англиски: report Албански: raport
Употреба: Воен термин
Примери:
Јави се на рапорт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК